چشم انداز آینده ربات های هوشمند زیرآبی در حوزه نظامی و تحلیل فرم بدنه آنها از دیدگاه مهندسی به روش دینامیک سیالات محاسباتی
پذیرفته شده برای پوستر XML اصل مقاله (974 K)
نویسندگان
پژوهشگر
چکیده
امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در صنایع مختلف از جمله علوم نظامی زمینی، هوایی و به ویژه علوم دریایی و فراگیر شدن آن در حوزه نظامی و دفاعی مهندسین با کمک نیروهای متخصص داخلی سعی کرده‌اند با پیشرفت روز افزون این صنعت بسیار مهم و استراتژیک در کشور آن را حتی به زیر دریاها و اقیانوس‌ها نیز ادامه داده و گام در عرصه نوینی نهاده و انواع ربات‌های هوشمند زیر آبی با بهترین شرایط تعادلی و هیدرودینامیکی جهت آینده‌ای نزدیک طراحی و تحلیل نموده و این تکنولوژی را به بدنه نیروهای نظامی تزریق کرده تا قدرت دفاعی کشور در بالاترین سطح با وجود کشورهای رقیب در دنیا قرارگیرد. در حال حاضر زیردریایی‌ها و ربات‌های هوشمند زیرآبی از مهم‌ترین و پرکاربردترین محصولات نیروهای نظامی و دفاعی دنیا بوده که مشخص کننده قدرت نظامی کشورها در رقابت بین آنها است. در حال حاضر نیروی دریایی کشورهایی که دارای علم و تکنولوژی بلامنازع زیر دریا و ربات‌های زیرآبی پیشرفته‌تر هستند پیروز رقابت نابرابر در اعماق دریاها و اقیانوس‌ها خواهند بود. کشور عزیز ما نیز در سال‌های متمادی با حضور کارشناسان و تحلیل‌گران نظامی متعهد و برجسته مخصوصاً در نیروی‌دریایی‌ارتش و بهره بردن از صنعت بومی داخلی دست بیگانگان را کوتاه نموده و توانسته است گام مهم و اساسی در پیشبرد اهداف نظامی به خصوص صنعت زیر دریا برداشته و همواره بدنه نظامی و دفاعی کشور را بی چون و چرا در ردیف قدرتمند‌ترین کشورهای دنیا معرفی نماید.
در این مقاله برآن شدیم تا یک معرفی اجمالی از ربات‌های زیر آبی نسل آینده کشورهای مختلف انجام داده و با تحلیل نرم‌افزاری دلیل به کارگیری اشکال هندسی آنها را بررسی نموده و پارامترهای تقابل اندرکنش سازه و سیال را در آنها بررسی و علت انتخاب این نوع فرم بدنه را تحقیق نماییم. در پایان با الگوپذیری از بدنه دولفین در طبیعت با مدل‌سازی آن در نرم‌افزارهای مهندسی به طرح جدیدی از آینده ربات‌های زیرآبی رسیدیم که می‌تواند در آتیه نقش مهمی را در صنعت نظامی دریایی ایفا کند.
کلیدواژه ها